Když jíte příliš mnoho okurky, stane se to

Mísa okurek na prkénku vedle rozmarýnových větviček

Existuje něco uspokojivějšího než lahodná slaná chrumka kousání do nálevu ? Ať už máte rádi pikantní chuť kopru, nebo dáváte přednost sladkosti krájeného chleba a másla, nelze popřít, že okurky skvěle doplní obědový talíř - nebo svačinu samy o sobě. Chutné kousky jsou vyrobeny mořením okurek v octové směsi solanky po stanovenou dobu - a konečným výsledkem je dokonalá obloha.


Nakládaná zelenina se může pochlubit také řadou výživových výhod. Jsou dobrým zdrojem obou vitamíny A a K, které mohou pomoci posílit imunitní systém, posílit vidění a zlepšit zdraví kostí (přes Healthline a Lékařské zprávy dnes ). Jako hlavní složka obsahují okurky také vysoké množství betakarotenu, sloučeniny, která může pomoci chránit před srdečními chorobami, mrtvicí a respiračními chorobami, podle WebMD . Kromě toho obsahuje zelenina řadu zdraví prospěšných látek antioxidanty , které chrání před poškozením buněk a pomáhají snižovat riziko určitých zdravotních problémů, jako jsou záněty, rakovina a srdeční choroby Lékařské zprávy dnes . Nakládané okurky také obsahují vápník a draslík, což z nich dělá dobrý nápoj pro sportovce, kteří to potřebují zvýšit elektrolyty po náročném tréninku.Z tohoto důvodu by se okurky měly užívat s mírou

Mísa okurky a sklenice šťávy z okurky na stole

Existuje však jedna hlavní nevýhoda, pokud jde o konzumaci okurek: příliš mnoho soli . Jedna koprová okurka obsahuje obrovské dvě třetiny doporučeného denního příjmu sodíku WebMD , takže sníst jen dvě okurky denně rychle překročí ideální hranici. Konzumace potravin s vysokým obsahem sodíku může mít škodlivé účinky na zdraví, zejména pro lidi, kteří trpí vysokým krevním tlakem nebo problémy s ledvinami, podle Clevelandská klinika .
Pokud se přejídáte, může vysoký obsah sodíku v okurkách také vést k problémům s trávením. U některých jedinců může konzumace příliš velkého množství sodíku způsobit podráždění žaludku, nadýmání, průjem a bolesti břicha a nepohodlí LiveStrong . Nadměrné množství soli může také způsobit zadržování vody a otoky, což může vést k prudkému zvýšení krevního tlaku. Vysoký krevní tlak může způsobit řadu zdravotních problémů, včetně zvýšeného rizika mrtvice, rakoviny a infarktu.

Ledviny jsou odpovědné za odfiltrování přebytečného sodíku z těla, takže konzumace příliš velkého množství nakládané okurky může také tyto důležité orgány přetěžovat, protože musí usilovněji pracovat, aby vrátilo tělo na normální hladinu sodíku. Proto časté konzumace okurky nebo pití šťávy z okurky nemusí být dobrý nápad pro osoby s onemocněním ledvin.Zatímco okurky obsahují hodně vitamínů a antioxidantů podporujících zdraví, jedná se o jídlo, které si nejlépe užíváte s mírou.