Co je to MCT olej a jak chutná?

Ruka držící láhev oleje Nutiva MCT

V posledních několika letech se u myšlenky neprůstřelná káva . Pokud jste se ale zajímali, co tento superhrdinský zvuk vůbec je, nejste sami. Nápoj, podle Jíst dobře , dává nám pouhým smrtelníkům trochu super lidské podpory. Své káva ve směsi s doplňkem známým jako MCT olej, mimo jiné, jehož účelem je udržet někoho v bdělosti, sytosti a energii po jeho vypití.


MCT v MCT oleji znamená triglyceridy se středním řetězcem Smrk jí. I když to může znít komplikovaně, Healthline vysvětluje, že triglyceridy jsou jen další slovo pro tuky a „střední řetězec“ označuje délku řetězce mastných kyselin ve sloučenině. Každá z těchto délek se metabolizuje odlišně - například se říká, že triglyceridy se středním řetězcem se metabolizují rychleji než triglyceridy s dlouhým řetězcem, což jim může poskytnout určité zdravotní výhody.Podle The Spruce Eats, na rozdíl od jiných délek triglyceridových řetězců, jsou MCT absorbovány v játrech, což jim umožňuje fungovat jako rychlý zdroj energie. Tato vlastnost vedla v posledních letech k tomu, že si olej MCT získal pověst zázračného jídla, zejména díky vzestupu keto diety, protože jeho základem je tuk používaný jako zdroj energie, říká No dobře .
Co přesně je MCT olej a jak jej používáte?

MCT olej v džbánu z čirého skla vedle rozpůleného kokosu

Vysvětluje jeden z nejbohatších zdrojů MCT Smrk jí , jsou kokosové ořechy. Ve skutečnosti, kokosový olej má kolem 50% MCT a je nejběžnější základnou MCT oleje (což je člověkem vytvořený produkt, protože se přirozeně nevyskytuje). Lze však také použít palmový olej a MCT lze najít v některých mléčných výrobcích. Při výrobě MCT oleje je kokosový olej rafinovaný, aby vytvořil koncentrovanější verzi plnou 100% MCT, říká Lékařské zprávy dnes .

Běžným způsobem, jak začlenit MCT do každodenní rutiny, je výmysl zvaný „neprůstřelná káva“ nebo „máslová káva“. Podle No dobře , můžete to udělat kombinací předvařené kávy, MCT oleje a jiného tuku (buď máslo nebo ghí ). Vložte to vše do mixéru na vysokou rychlost a konečný produkt bude napěněný, takže bude vypadat jako vy vyrobil si vlastní latte .Když se budete držet smíšeného tématu, smoothies jsou také dobrým místem pro snadné přidání nějakého MCT oleje, dodává Well + Good . Smrk jí dále poznamenává, že olej se snadno mísí do salátových dresinků a může to být dokončovací olej pro potraviny. Doporučují však nevařit s MCT olejem, protože má velmi nízký bod kouření a nedokáže odolat teplu.

Jak chutná MCT olej?

Máslová káva ve skleněném hrnečku vedle kávových zrn a másla

Díky své mírné chuti říká Smrk jí , vždy čirý MCT olej funguje dobře téměř ve všem, ať už ho mícháte do něčeho silného, ​​jako je káva, nebo ho jen lžíte z lžíce pro denní elixír. Pokud něco, můžete si všimnout náznaku a kokosový ořech profil, ale nic jiného. Pokud jde o viskozitu oleje, společnost Spruce Eats kategorizuje olej s neutrální příchutí jako tenký, ne hustý nebo příliš mastný.Přesto, že je stejně lehký jako olej MCT, pokud přidání doplňku oleje do vaší rutiny nezní, jako by to bylo pro vás, existují další možnosti, jak získat dobrou denní dávku. Podle The Spruce Eats jsou k dispozici pilulky a práškové formy doplňků MCT (které jsou samozřejmě bez příchuti) a prášek může dokonce působit jako vhodný nemléčný krém na kávu na cestách. Vzhledem k energii, kterou poskytuje, se MCT olejové doplňky obecně doporučují užívat ráno. Stránka však varuje, že zatímco MCT v olejové formě vydrží při pokojové teplotě až dva roky, skladovatelnost práškové verze je zhruba poloviční, obvykle s celoroční životností.

Potenciální přínosy MCT oleje pro zdraví

Ruka držící průsvitný doplněk MCT oleje

MCT olej je často uváděn pro řadu možných zdravotních výhod. Jedna velká podpora - a důvod, proč se do kávy často přidává - je její schopnost dodávat přidanou energii natolik, že může dokonce působit jako skvělé palivo pro vysoce intenzivní cvičení, říká Healthline . Další potenciální výhoda podle Lékařské zprávy dnes , je to, že MCT mohou pomáhat při snižování LDL (špatný cholesterol) a zvyšování HDL (dobrý druh).

Medical News Today dodává, že MCT olej může také potenciálně snížit riziko onemocnění jater a energie, kterou poskytuje tělu, je považována za pomoc při zlepšování funkce a paměti mozku člověka. Smrk jí doplňte, že MCT olej může pomoci také při hubnutí, protože vám dává delší pocit plnosti a může být použit jako pomoc při spalování tuků, a proto je tak oblíbeným artiklem pro ty, kteří dodržují keto dietu a přerušovaný půst.

Spruce Eats doporučuje nováčkům, kteří používají MCT olej, opatrnost, protože kromě zdravotních výhod může mít i některé nežádoucí vedlejší účinky. Doplněk může být hlavně tvrdý pro zažívací systém, pokud je konzumován v příliš velkém množství, než aby mohl začít. Pokud se tedy rozhodnete to zkusit, berte to na začátku pomalu, abyste se ujistili, že je pro vás to pravé.

Kde najít MCT olej

Žena nakupování v uličce doplňku v obchodě

Pokud jde o to, kde najít olej MCT, můžete začít hledat ve specializovaných obchodech - nebo prostě jít na internet, kde ho najdete hojně, říká Smrk jí . Dokonce i místa jako CVS a Walmart nyní jej noste kvůli jeho rostoucí popularitě.

Jelikož se jedná o doplněk zdraví, může být nejlepší se poradit s vaší oblíbenou místní lékárnou, obchodem se zdravou výživou nebo specializovaným doplňkovým obchodem. Společnost Spruce Eats poznamenává, že pokud jde o olej MCT, dostanete to, za co zaplatíte - a často kvalitnější, čisté doplňky MCT mají vyšší cenu, ale z dobrého důvodu.

Bez ohledu na to, kde nakupujete MCT, nebo jaké mohou být hlášené přínosy pro zdraví, nejdůležitějším aspektem každého doplňku je to, jak se cítíte. Takže smíchejte MCT ve své kávě, pokapejte olejem na salát a dokončete to, promíchejte guacamole , nebo to zkuste přímo ze lžíce a zjistěte, zda je pro vás olej na zvýšení energie přínosem.