Skutečný rozdíl mezi holandskou omáčkou a bešamelem

Bešamelová omáčka v bílé misce.

Už jste slyšeli o vrby více , známé také jako „mateřské“ omáčky? V kulinářském umění tento termín označuje pět francouzských omáček, které musí každý kuchař zvládnout. Stavební kameny pro stovky dalších omáček, mateřské omáčky byly poprvé takto klasifikovány na počátku 19. století francouzským šéfkuchařem Antoninem Careme (via Doctor's Ask ). Později byly aktualizovány a publikovány Auguste Escoffierem, slavným kuchařem, restaurátorem a spisovatelem, který se zasloužil o modernizaci tradiční francouzské kuchyně (prostřednictvím Escoffierova škola kulinářského umění ).


Jedna z matečných omáček je velouté. Jedná se o všestrannou omáčku na bázi uznanou svým známým blonďatým odstínem, do které lze přidat víno, smetanu, bylinky a další přísady, například šalotku nebo odkapávací maso. Je základem pro omáčku z bílého vína a pro slavnou francouzskou omáčku s citrónem (via Smrk jí ).Další mateřská omáčka, rajčatová omáčka , se liší od italské rajčatové omáčky. Skládá se z rajčat vařených na vepřovém tuku, aromatických látek a telecího masa, vařených na bohatou a komplexní redukci. Bylinkové sáčky s čerstvým tymiánem, petrželkou a bobkovým listem se přidávají, jak se vývar vaří, a tradičně se přidává jíška k zahuštění omáčky Mistrovská třída ). Omáčka Tomat se může podávat s rýží, rybami, těstovinami, drůbežím, vepřovým, hovězím masem, bramborami a dalšími.
španělština (Španělština) omáčka je opravdu „základní“ omáčka. Vytvořil August Escoffier a jeho intenzivní chuť pochází z pečených telecích kostí a je základem pro omáčky bourguignonne, houby, madeira a portské víno.

Hollandaise a bešamel jsou nejbohatší „mateřské“ omáčky

Vejce Benedikt s holandskou omáčkou.

Nejbohatší a nejslavnější z pěti mateřské omáčky , jsou holandské a bešamelové. Jsou zmatení, protože jejich barva a struktura často vypadají podobně, ale ve skutečnosti jsou zcela odlišné.Béchamel je klasická francouzská bílá omáčka. Často se uvažuje o krémové omáčce, ale málokdy má v sobě nějakou smetanu. Spíše je založen na základním jílu z mouky, másla a mléka. Často se podává s bílým masem, jako je kuřecí maso, stejně jako s vejci a zeleninou (přes Co se vaří v Americe ). Béchamel slouží jako základ mnoha dalších omáček, včetně omáčky s čedarovým sýrem, a do kastrolů nebo soufflé podle Smrk jí . Ačkoli Francouzi obvykle dochucují jednoduše solí a pepřem, jiní máčí bobkový list a / nebo celou cibuli posetou hřebíčkem do mléka a Italové často přidávají muškátový oříšek (prostřednictvím Escoffier School of Culinary Arts).

Bohatý a máslový, Hollandaise je podle Escoffier School pravděpodobně nejznámější z mateřských omáček. Hollandaise je vyroben z emulgace vaječných žloutků a másla, citronové šťávy a soli (přes Kitchn ). V USA se nejoblíbenější aplikace Hollandaise podává přes vejce Benedikt. Hollandaise je ale podle Escoffier School také klasická omáčka na zeleninu, včetně chřestu, artyčoku a brokolice.Další populární omáčkou je Béarnaise, což je vlastně variace na Hollandaise. Spíše než citronovou šťávu však má Béarnaise omáčka kyselost z octa z bílého vína. Má extra hloubku chuti díky přidání šalotky a čerstvých bylin, jako je kerblík a estragon (prostřednictvím Kitchn ). Pokud jde o jejich použití sami, nyní budete mít rozdíly po ruce a jaké pokrmy se hodí nejlépe.