Skutečný rozdíl mezi Bourbonem a skotskou

dvě sklenice bourbonu s dřevěným pozadím

Pokud máte vždy připravený plně zásobený barový vozík, pravděpodobně už znáte všechny malé způsoby, jakými se bourbon a skot od sebe liší. Pokud se ale považujete spíše za pijáka vína, pak tito dva whisky odrůdy se mohou zdát jako prakticky stejné. Existuje však několik klíčových rozdílů mezi těmito dvěma a jakmile znáte specifika toho, co dělá každou z nich jedinečnou, budete mít snadnější čas rozhodovat se mezi těmito dvěma.


Podle Healthline , Všechno whisky se vyrábí z kaší a fermentovaných zrn, které mohou zahrnovat pšenici, kukuřici, žito a ječmen. Bourbon používá hlavně kukuřičnou kaši a vyrábí se pouze v USA. Předpisy stanoví, že aby mohla být whisky považována za bourbon, musí být vyrobena z obilné kaše, která je nejméně 51 procent kukuřice, a poté zrálá v nádobách z ohořelého dubu. Bourbon nemá minimální období stárnutí, ale pokud byl stárnut méně než čtyři roky, štítek musí specifikovat, kolik let stárl.Bourbon má jedinečnou chuť, odlišný od skotské a jiné whisky . Tak jako Jídlo a víno vysvětluje, bourbon má obvykle dubovou chuť s tóny vanilky a tuto chuť do značné míry rozvíjí díky sudům, ve kterých stárne. Zatímco bourbon nemá minimální požadavek na stárnutí, aby mohl být nazýván rovným bourbonem, musí stárnout po dobu nejméně dvou let a nesmí obsahovat žádné přidané barvivo ani příchuť.
Jak se liší skotská od bourbonu?

sklenice skotské na dřevěný stůl

Bourbon nemusí pocházet z Kentucky, ale musí být vyráběn ve Spojených státech a skot má podobná omezení. Podle Thrillist „skotská“ je whisky (ano, špalda minus „e“), která byla vyrobena a destilována ve Skotsku, a nelze ji legálně nazvat „skotskou“, pokud tam nebyla zcela vyrobena. Skotská sklizeň primárně používá ječmen a Jedlík poznamenává, že ječmen je sladový a zahříván na rašelinovém ohni, aby dodala whisky jedinečnou chuť. Skotská chutná kouřověji než bourbon.

Scotch také prochází jiným procesem stárnutí ve srovnání s bourbonem, podle Food and Wine. Zatímco bourbon nemá minimální požadavek na stárnutí, skotský ano - musí stárnout po dobu nejméně tří let a má tendenci stárnout ještě déle, přičemž některé populární značky zůstávají v sudu po dobu 12 až 25 let. Nakonec existuje také několik různých druhů skotské. Najdete jednosladovou skotskou, která se vyrábí v jedné palírně, nebo míchanou whisky, která míchá několik samostatných sladů a dalších whisky ve sloupcových destilacích. Pokud nejste běžným pijákem whisky (neboli whisky), pravděpodobně bude nejlepší začít bourbonem přes skotskou. Podle Thrillista to není skvělý výchozí bod pro amatéry kvůli jeho podpisovému skusu, ale jak si více ceníte whisky, možná zjistíte, že skot může být ještě bohatší chuťový zážitek než bourbon.