Portugalské škeble s poetickou inspirací

 Bulhão Pato Clams Leonardo Macedo/Shutterstock Ree Zima


Zatímco jídlo je obživou, kterou potřebujeme k přežití, chuťové buňky většiny lidí mají určité libosti a nelibosti. Pro některé je však jídlo jako poezie pro ústa. Je to zvláštní směs chutí, textur a vůní, které způsobují, že se centra potěšení v mozku rozplynou ve chvíli blaženosti.Samozřejmě to může být i naopak. Způsob, jakým je pokrm popisován, dokáže vzbudit představivost natolik, že ochutnáte nějakou položku menu nebo dokonce zatoužíte po určitém druhu jídla. Vezměte si např. Hemmingwayova řádek z jeho memoárů „A Moveable Feast“, kde říká: „Jak jsem jedl ústřice s jejich silnou chutí moře a jejich slabou kovovou chutí, kterou studené bílé víno spláchlo a zůstala jen mořská chuť a šťavnatá textura, a když jsem pil jejich studenou tekutinu z každé lastury a spláchl ji s křupavou chutí. víno, ztratil jsem pocit prázdnoty a začal jsem být šťastný a spřádat plány.' I když nemáte rádi ústřice, mohlo by to stačit k tomu, abyste je inspirovali znovu.
Portugalský pokrm ze škeblí známý jako Bulhão Pato Škeble má asi 170 let dlouhou historii a byl pojmenován po známém místním básníkovi té doby.

Bulhão Pato Clams a jak přišli ke svému jménu

 Bulhão Pato Clams Armando Oliveira/ShutterstockNěkterá jídla jsou tak jednoduchá, že se divíte, proč jsou tak neuvěřitelně dobrá. Tolik popsat toto portugalské jídlo. Škeble jsou vařené s olivovým olejem, česnekem a bílým vínem. Poté jsou ochuceny citronovou šťávou, solí, pepřem a koriandrem. Pokrm podáváme také s čerstvým pečivem namáčení v omáčce. Zatímco inspirací pro název byl Raimundo António de Bulhão Pato, básník z 19. století, samotný recept údajně pochází od šéfkuchaře João da Mata, který pokrm vytvořil v lisabonském hotelu Central de Lisboa v ​​50. letech 19. století. Šéfkuchař byl obdivovatelem práce Bulhão Pato. Jsou někteří, kteří spor že kuchař vytvořil pokrm tak, jak se neobjevuje v jeho kuchařce vydané v roce 1879, 'Arte de Cozinha.'

Básník vlastně vynalezl a zveřejněno několik receptů, ale slavný škeble jídlo nebylo jedním z nich. Bulhão Pato byl známý milovník jídla který měl „náklonnost k byronskému rhapsodizování, oslavovaný jak pro svůj ultraromantismus, tak pro svůj apetit“, a přestože bylo jeho cílem, aby si ho zapamatovali díky své poezii, je to právě tento portugalský pokrm ze škeblí, kterým je dodnes známý, přestože nikdy tím, že ji vytvořil. Dnes se toto jídlo doporučuje jako místní lisabonské jídlo, které musíte vyzkoušet.