José Andrés obdržel Řád za zásluhy od prezidenta Zelenského za své ukrajinské úsilí

  José Andres Tasos Katopodis/Getty Images Ree Zima


Možná znáte kuchaře španělského původu, José Andres , pro jeho pořad na PBS „Made in Spain“ nebo možná jeho vystoupení na 'Parts Unknown' Anthonyho Bourdaina nebo 'Tonight Show' Jimmyho Fallona. Držitel ceny James Beard Award má na svém kontě také několik restaurací, včetně é od José Andrése v Las Vegas a minibaru od José Andrése ve Washingtonu, DC většinu svého času a nejvíce zapůsobí na své obdivovatele.Mnoho celebrit využívá svou slávu k dobru a Andrés je toho zářným příkladem. Světová centrální kuchyně začalo v roce 2010 poté, co Haiti zasáhlo zemětřesení o síle 7,0, které způsobilo cestu zkázy a okradlo lidi o jejich domovy. Andrés věří, že „potravinová pomoc není jen jídlo, které zažene hlad.... Po katastrofě je jídlo nejrychlejším způsobem, jak obnovit náš smysl pro komunitu.“ WCK se neomezuje pouze na poskytování jídla lidem postiženým katastrofami, ale také si klade za cíl pomoci komunitám stát se soběstačnými v procesu pomoci a vytvářet místní pracovní místa, aby „nastartovaly ekonomickou obnovu“.
V posledním desetiletí poskytla WCK pomoc po mnoha světových katastrofách, včetně následků v roce 2017 Hurikán Maria v Portoriku a v poslední době Andrésova organizace zapůsobila na svět svou stravovací službou pro Ukrajinu .

Andrés řekl, že jeho cena je skutečně pro lid Ukrajiny

  Ukrajinské úsilí World Central Kitchen Bumble Dee/ShutterstockWCK bylo na zemi na Ukrajině a okolních oblastí od začátku ruské invaze 24. února. V současné době se organizace zaměřuje na přípravu na „první plnou zimu války“, zajišťování zásob a dobrovolníků, kteří by nakrmili lidi v „frontových i nedávno osvobozených regionech“, které jsou v ohrožení kvůli nedostatku tepla, vody a elektřiny.

Ukrajinský tým WCK se skládá z více než 4 500 lidí, včetně „kuchařů, řidičů, skladníků a odborníků na logistiku“. Šéfkuchař Andrés jim říká „Food Fighters“ a poskytli více než 175 milionů jídel na 8 000 distribučních místech na Ukrajině, v Polsku a dalších okolních zemích. Jak uvádí Forbes od začátku války strávil Andrés více než 80 dní na Ukrajině podporou úsilí své charity. Jeden Ukrajinec dotazovaný help by WCK řekl: 'Je velmi dobře, že existují lidé, kteří nám pomáhají, a toto přesvědčení nejsme sami. Že cítíme morální podporu, je k nezaplacení.'22. listopadu Andrés pomoc lidu Ukrajiny byl uznán ukrajinským Řádem za zásluhy od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Šéfkuchař sdílel fotku své medaile a řekl dál Cvrlikání , „Lidé Ukrajiny, toto poselství a toto uznání, Řád za zásluhy, není pro mě, ale pro vás. Bojovníci za jídlo každý den...poskytují pomoc a podporu sousedům v nouzi a přinášejí naději prostřednictvím jídla!“ Zdálo se, že lidé souhlasí se Zelenským vybraným příjemcem a odcházejí komentáře jako: „Děkuji, že se staráte o lidi na celém světě.“