Jsou poškrábané nelepivé pánve nebezpečné?

poškrábaný pánev

Pokud jde o nádobí s nepřilnavým povrchem, zdá se, že existují dva různé tábory lidí. Existují lidé, kteří teflonovou pánev odhodí, jakmile na ni dostane škrábance, bez ohledu na to, jak malá. A pak jsou ti z nás, kteří použijí pánev, která má tolik škrábanců, že to vypadá, jako by k ní někdo vzal pásovou brusku. Podle San Francisco Gate , vrstva teflonu, která je zodpovědná za nepřilnavé nádobí, existuje již více než 60 let a lidé se obávají, že by do jídla mohli dostat kousky tak dlouho.


Koneckonců, kovové nádobí a dokonce i čisticí podložky mohou docela snadno poškrábat teflonové třísky a kyselina perfluoroktanová (PFOA), která byla původně použita při zpracování teflonu, byla u laboratorních myší spojena s rakovinou. Nikdo to ve svém nechce míchaná vejce . Stejně tak i poškrábaná pánev, ze které jste si koupili před třemi lety Walmart zabije tě?Vaše poškrábaná nelepivá pánev nepředstavuje zdravotní riziko

vaření v teflonové pánvi

Lidé milují nepřilnavé pánve, protože mohou šlehat jídlo s menším množstvím oleje a jejich čištění je mnohem rychlejší než drhnutí tradiční kovové pánve. Teflon může být jedním z největších příspěvků vědy k vaření, ale to neznamená, že to lidé chtějí v jejich vaření. Naštěstí, i když požíváte teflonové vločky, které se dostanou do vašeho jídla, neznamená to, že smrtka se chystá klepat.
Podle Scientific American , většina výrobců nepřilnavých pánví přestala používat PFOA v jejich teflonu a všechny malé kousky, které jste jedli, jednoduše projdou trávicím traktem. Také, i když používáte velmi starou pánev potaženou teflonem zpracovaným PFOA, stále je tu dobrá zpráva. Joe Schwarcz, ředitel Úřadu pro vědu a společnost na McGillově univerzitě, říká, že pokud jde o toxiny, je dávkování klíčovým faktorem při otravě (prostřednictvím Los Angeles Times ).

Schwartz dokonce provedl experiment se silně poškrábanou pánví na vaření a analyzoval její hladiny PFOA. Pánev nevytvářela nikde poblíž úrovní PFOA, které by byly potřebné k tomu, aby způsobily nepříznivý účinek i u dítěte o hmotnosti 20 kilogramů. 'Závěrem tedy je, že expozice PFOA z teflonové pánve je nevýznamná,' potvrdil Schwartz.Jedinou skutečnou nevýhodou použití poškrábané nepřilnavé pánve je to, že zjistíte, že její faktor nepřilnavosti není tak dobrý, jako býval.